Sedat ÇÖLOĞLU

1954 Adapazarı doğumluyum.
Babam Remzi Çöloğlu, doğduğum yıllarda aile markası olan Çöloğlu Sabunlarının satışı ile uğraşıyormuş. Daha sonraki yıllarda Maliye memurluğuna başlamış.

İlkokula 1960 da Cumhuriyet İlkokulunda başladım, 2 sınıf okudum. Babamın tayini ile 1962 de Hendek'e tayin olduk ve orada da 3. sınıftan itibaren Cumhuriyet İlkokulunda tamamladım.
Hendek Ortaokulundan sonra 1968 de Haydarpaşa Lisesine başladım. Daha sonra açılan Hendek Lisesinin ilk mezunlarından oldum.
Ortaokul ve Lise hayatımda birçok kültürel faaliyet içinde yer alarak, folklor, tiyatro ve gazetecilik konularında katkı sağladım..
1974 den itibaren İDMMA Yıldız'da Harita bölümünde okumaya başladım. Fındıkzade de yer alan Sakarya Yurdunda ikametim esnasında Sakaryalı bir çok yeni dost edindim.
1978 yılında Hediyelik Eşya sektöründe pazarlama ve grafik bölümlerinde çalışmaya başladım.
1983 yılında Bodrum Sörf Okulu / Baba Camping de işletme sorumlusu olarak bulundum.
Askerliğimi 1984/86 Şanlıurfa da ifa ettim.
1986 da Atılım Grafik markası ile grafik tasarım konusunda Cağaloğlunda hizmet vermeye başladık. 1989 da Atılım Bilgisayar firmasını da kurarak, basım sektörünü MasaÜstü Yayıncılık ile tanıştırdık.
1990 yılından itibaren Gold Box ünvanı ile açtığım firmada Digital Dreams Art adı ile Türkiyenin ilk Bilgisayar strateji oyunu olan Hançer'i yaptık. Birçok gazete ve TRT televizyonunda tanıtımları da yapılan oyun daha sonra uluslararası sektörel basında da yer buldu. Amiga platformunda birçok ilke imza atarak APUC isimli ilk profesyonel bilgisayar kullanıcıları kulübünü kurdum. Şu an dahi arama motorlarında bu isimleri telafuz ettiğinizde yabancı kaynaklarda dahi bahsedildiğini görebileceksiniz. Özel TV lerin kurulması esnasında, bilgisayarların yayıncılığın gelişmesinde oldukça katkı sağladığı dönemde, ülkemizde birçok ilke imza atarak yer edindim.
Bu arada internet yaygınlaşmadan önce ülkemizde ilk BBS lerden olan TRON BBS i kurarak firma bünyesinde ulusal hizmet sağladık.
Broadcast sektörünün ülkemizde genişlemesi esnasında 1992 de Akar Co ve 1996 dan itibaren de Avkom (eski adı Computorium) firmasında yönetici olarak yer aldım. Ülkemizde Ulusal ve Yerel pek çok TV kanalı ve yayın stüdyosunun kurulumuna, Kamu kurum ve üniversitelerde ilgili bölümlerin ve stüdyolarına katkı sağladık.
Bu arada İstanbul da yaşadığım semtte komşuluk ilişkileri ve sorunların çözümü için toplum hareketinin gerekli olduğu düşüncesi ile 2002 yılında Başakşehirliler Derneğini kurduk. İlk muhtarlığın kurulması ve  topladığımız onbinlerce imza ile Başakşehirin İlçe oluşumunu sağladık.
2406 dairenin yer aldığı Başakşehir 2. Etap Site Yönetiminin bağımsızlaşmasını sağlayan hareket içinde yer aldım. Sonrasında 3 dönem yönetimde farklı görevler alarak sitenin yaşam standartlarının yükseltilmesine katkıda bulunduk.
Teknolojinin gelişmesi ile biz de ülkede ilklere imza atar olmuştuk. Bu firmada temellerini atarak başlattığımız departmanlar daha sonra birer firma olarak yapılanmış ve iş hayatlarına başarı ile devam etmektedirler. Örnek vermek gerekirse Provideo Broadcast sektöründe başarı ile birçok TV'nin kuruluşuna imza atıyor. iDisplay firması birçok zincir mağaza ve büyük markada bu güne kadar 20.000 e yakın bilgi ekranlarının kurulumunu sağlamıştır. Metus firması Video kayıt ve Arşiv yönetiminde uluslararası başarılara imza atmıştır. Penterus firması Digital Signage yazılımı ve çözümlerinde  önemli bir yere sahip oldu.
2016 da sektörden güzel bir veda töreni ile emekli oldum.
Önce Çanakkale Bayramiç ilçesinde Kazdağları eteklerinde tarım yapmaya niyetlendim, ama yanlız başıma başaramadım.. Bu arada Geyikli Dalyan'da Yeşil Marmara Sitesindeki güzel komşularımla 2 yaz geçirdim.
Şimdi memleketim Sakarya'ya dönerek hayatımın geri kalan kısmını burada geçirmeye karar verdim.
Sizlere yardımcı olabileceğim konuları, Uzmanlıklar başlığı altında anlatmaya çalıştım. Ayrıca hobi olarak vektörel grafik çalışmalarına ve fotograf çekimlerine devam ediyorum. Paylaşımlarım için bir blog sayfa oluşturdum. Buradan da aklıma gelenleri, tecrübelerimi ve beğendiklerimi sizlerle paylaşmak niyetindeyim.
Saygılarımla...

LİNKLER

Yorumlar